Zasiłki chorobowe - Belgia
Åšwiadczenia z ubezpieczenia chorobowego
Każda osoba przebywajÄ…ca w Belgii legalnie i speÅ‚niajÄ…ca ustalone warunki jest objÄ™ta ubezpieczeniem chorobowym. Wymogi sÄ… nastÄ™pujÄ…ce: czÅ‚onkostwo w systemie ubezpieczeÅ„ zdrowotnych, przepracowanie 120 dni w szeÅ›ciomiesiÄ™cznym okresie poprzedzajÄ…cym staranie siÄ™ o zasiÅ‚ek (włącznie z okresami braku aktywnoÅ›ci, takimi jak choroba, urlop pÅ‚atny itp. oraz okresami spÄ™dzonymi w innych paÅ„stwach czÅ‚onkowskich – E104), przekazanie zaÅ›wiadczeÅ„ o opÅ‚aceniu skÅ‚adek wydanych przez swojÄ… instytucjÄ™ ubezpieczeniowÄ…, przejÅ›cie badaÅ„ zorganizowanych przez instytucjÄ™ ubezpieczeniowÄ… oraz posiadanie dowodu ubezpieczenia. Bardzo ważne jest zaopatrzenie siÄ™ przed wyjazdem do pracy w Belgii w formularz E 104 wydany przez ZUS sÅ‚użący m.in. potwierdzeniu okresów ubezpieczenia z tytuÅ‚u choroby. Jeżeli podczas pierwszych 120 dni pracy zachorujemy, wówczas formularz pozwoli na zsumowanie polskich i belgijskich okresów ubezpieczenia.
Procedura zgłaszania choroby:
- Zapytaj swojego pracodawcÄ™ o ewentualne systemy szczególne. Zapoznaj siÄ™ także z regulaminem przedsiÄ™biorstwa. Jeżeli jesteÅ› chory, musisz zazwyczaj przedstawić firmie ubezpieczeniowej zaÅ›wiadczenie lekarskie do drugiego dnia choroby. Jeżeli zrobisz to później, ustawowy zasiÅ‚ek chorobowy bÄ™dzie wypÅ‚acany dopiero od tego dnia.
- Firmę należy powiadomić o chorobie do godziny 10 rano pierwszego dnia choroby.
Ubezpieczenie od choroby i inwalidztwa zapewnia Å›wiadczenia zastÄ™pujÄ…ce pÅ‚ace dla pracowników, których praca ulega przerwaniu z powodu niezdolnoÅ›ci do pracy. WÅ›ród ważnych aspektów sÄ… miÄ™dzy innymi: różnica pomiÄ™dzy umowami dla pracowników fizycznych i umysÅ‚owych, to, czy choroba rozpoczęła siÄ™ w ciÄ…gu pierwszego miesiÄ…ca obowiÄ…zywania umowy, czy też później, a także dÅ‚ugość okresu obowiÄ…zywania umowy.
„DzieÅ„ bezpÅ‚atny” może być pÅ‚atny jeżeli tak uzgodniono w UkÅ‚adzie Zbiorowym Pracy.
System dla pracowników fizycznych - wypadek lub choroba w życiu prywatnym.
Do czasu, gdy dany pracownik (lub pracownica) nie przepracowaÅ‚(a) miesiÄ…ca, nie ma uprawnieÅ„ do jakiejkolwiek gwarantowanej pÅ‚acy w przypadku niezdolnoÅ›ci do pracy, ale może mieć prawo do Å›wiadczenia z funduszu ubezpieczeÅ„ zdrowotnych (patrz niżej). Jeżeli okres miesiÄ…ca zostanie osiÄ…gniÄ™ty w trakcie choroby, Å›wiadczenie jest wypÅ‚acane. Jeżeli choroba trwa krócej niż 14 dni, pierwszy dzieÅ„ choroby nie jest pÅ‚atny („dzieÅ„ bezpÅ‚atny”). Jeżeli pracownik pracowaÅ‚ przez co najmniej jeden miesiÄ…c, otrzyma on Å›wiadczenie chorobowe w wysokoÅ›ci 100% za pierwszy tydzieÅ„ oraz okoÅ‚o 85% za tygodnie od drugiego do czwartego włącznie. Po 30 dniach do okresu jednego roku Å›wiadczenie jest wypÅ‚acane z funduszu ubezpieczeÅ„ zdrowotnych (55–60%). NastÄ™pnie uznaje siÄ™ pracownika za osobÄ™ trwale niezdolnÄ… do pracy.
System dla pracowników umysÅ‚owych - wypadek lub choroba w życiu prywatnym.
Pracownikowi umysÅ‚owemu zatrudnionemu na okres krótszy niż trzy miesiÄ…ce, a który nie przepracowaÅ‚ jeszcze jednego miesiÄ…ca, fundusz ubezpieczeÅ„ zdrowotnych wypÅ‚aca bezpoÅ›rednio Å›wiadczenie z tytuÅ‚u niezdolnoÅ›ci do pracy w czasie tego pierwszego miesiÄ…ca. Pracownik umysÅ‚owy zatrudniony na okres krótszy niż trzy miesiÄ…ce, który przepracowaÅ‚ wiÄ™cej niż jeden miesiÄ…c jest objÄ™ty tym samym programem jak robotnicy fizyczni z podobnymi wartoÅ›ciami procentowymi. „DzieÅ„ bezpÅ‚atny” stosuje siÄ™ do pracowników umysÅ‚owych w okresie próbnym. Pracownik umysÅ‚owy zatrudniony na okres co najmniej trzech miesiÄ™cy jest uprawniony do normalnej pensji przez okres pierwszych trzydziestu dni.
ŹródÅ‚o: